Tento web používá cookies, prehliadaním webu súhlasíte s ich použitím. Beriem na vedomie

Výber vidlice

Výber vidlice

Výber vidlice

Aby si si vedel zostaviť svoju freestyle kolobežku, potrebuješ poznať komponenty, z ktorých sa skladá. V tomto článku sa dočítaš čo je to vidlica a podľa čoho si vyberieš vhodnú vidlicu pre tvoju kolobežku.

Vidlica je komponentom freestyle kolobežky, ktorá tvorí jej prednú časť a spája sa s ďalšími dielmi ako headset, riadidlá, doska a kolieska. Všetky tieto komponenty tvoria celok freestyle kolobežiek a preto musia byť vyrobené z kvalitných materiálov. Samotná vidlica je prevažne vyrábaná z hliníku, ktorý je ľahší než napríklad CrMo (oceľ).

Podľa čoho si vieš teda vybrať správnu vidlicu? Môže ti v tom pomôcť pár základných bodov, podľa ktorých rozdeľujeme vidlice: Materiál Spôsob výroby Závit Kompatibilita s rôznym priemerom koliesok Kompatibilita s kompresným systémom

MATERIÁL: ako sme už spomínali na začiatku článku, vidlice sa vyrábajú buď z hliníka alebo ocele. Výhodou hliníku je ľahká váha a ľahká spracovateľnosť. Tieto vidlice sa väčšinou vyrábajú z jedného kusu a ich cena je drahšia. Oceľové vidlice sú síce ťažšie, ale ich cena je nižšia. Vyrobené sú z dvoch k sebe zváraných kusov.

SPÔSOB VÝROBY: pri tejto kategórii sa bavíme o jednodielnej a dvojdielnej vidlici. Jednodielne vidlice sú vyrábané z jedného kusu hliníku, teda bez zvárania, čo ich robí pevnejšími, ale zase drahšími. Dvojdielne vidlice sa vyrábajú z dvoch častí (tuba a spodok vidlice, ktoré sú k sebe zvarené). Tieto vidlice nie sú až tak odolné voči prasknutiu, skôr sa ničia ako hliníkové, preto aj ich cena je lacnejšia. Na ich výrobu sa používa prevažne oceľ.

ZÁVIT: delíme ich podľa toho či sú závitové alebo bezzávitové. Závitové vidlice majú na vrchu tuby závit, ktorý má však viacero nevýhod (nie sú až tak pevné, môže dôjsť k prasknutiu a nájdeme ich prevažne ako oceľové a dvojdielne). Takéto vidlice sa väčšinou ako samostatné komponenty nepredávajú, ale používajú sa do základných modelov lacných kolobežiek. Bezzávitové vidlice sú logicky bez závitu na vrchu tuby, čo ich robí odolnejšími a pevnejšími, ale na druhej strane sa k ním musí používať kompresný systém (bez neho môže dôjst k skoršiemu prasknutiu).

KOMPATIBILITA S PRIEMEROM KOLIESOK:
Na našom e-shope nájdeš kolieska s priemerom 100, 110, 115, 120 a 125 mm. ** K týmto priemerom musia byť prispôsobené aj vidlice. Najčastejšie sa vyrábajú vidlice pre 100 a 110 mm kolieska. Pri každej vidlici sa náchádza aj popis, pre ktorý priemer koliesok je určená, takže sa nemusíš báť, že ti nebude pasovať k tvojim kolieskam.

KOMPATIBILITA S KOMPRESNÝM SYSTÉMOM: o kompresných systémoch sa dočítaš viac v článku: VÝBER KOMPRESNÉHO SYSTÉMU Pri SCS systéme je dôležitá dĺžka tuby vidlice, ktorá nemôže presahovať z hlavového zloženia viac ako prepážka SCS a je potrebné aby mala vidlica závit. Pri HIC systéme je to podobné ako u SCS, ale vidlica nesmie presahovať viac než dĺžka HIC shimu. Akokoľvek dlhá môže byť tuba ICS vidlice, ale nemala by byť kratšia než 4,5 cm. IHC vidlice majú menší priemer, ktorý sa líši podľa výrobcu - teda okolo 25mm.

OFFSET: označuje či je osička vidlice v osi (zero offset - vhodná pre street jazdcov, jazda je pomalšia) alebo mimo od zvislej tuby (offset vidlice - jazda je rýchlejšia, plynulejšia).

Vidlice môžeme rozdeliť do 3 rôznych typov: Hliníková dvojdielna vidlica (ľahká a lacná) Hliníková jednodielna vidlica (ľahká, ale pevná / vyrobená pre lepšiu odolnosť) Chromo/oceľová vidlica. (Silná a lacná, ale ťažká)

Aké vidlice sú najviac vyhľadávané? Sú to práve vidlice, ktoré sú hliníkové, jednodielne a bezzávitové.

Čo robiť pre dlhšiu životnosť vidlice?

  • Správne dopadať na kolobežku, vyhnúť sa pristátiu na prednú časť kolobežky.
  • Nehádzať kolobežku.
  • Zvoliť vhodný kompresný systém pre tvoju vidlicu.*

Podeľ sa s nami o to, akú vidlicu má tvoja freestyle kolobežka na našom instagrame thegrind.sk . Ak ťa zaujal tento článok, neváhaj si prečítať aj iné, ktoré ti ponúkame v rámci našej rubriky Freestyle Škola.

Filtrovať produkty
Zobrazuje sa 0 - 0 z 0 produktov