Tento web používá cookies, prehliadaním webu súhlasíte s ich použitím. Beriem na vedomie

Výber riadidiel

Výber riadidiel

Nato, aby si svoju freestyle kolobežku mohol ovládať, potrebuješ kvalitné riadidlá. V našich článkoch ti pomôžeme s výberom rôznych komponentov a ani riadidlá nebudú výnimkou. Nie je ti jasné podľa čoho si zvoliť naozaj kvalitné “rajdy”? Potom si na správnom mieste, kde ti vysvetlíme najlepšie tipy ako vybrať vhodné riadidlá pre tvoju freestyle kolobežku.

Aby bol pre teba výber riadidiel jednoduchší, môžeme ich rozdeliť podľa niekoľkých kategórii: MATERIÁL TVAR RIADIDIEL ROZMERY RIADIDIEL VONKAJŠÍ A VNÚTORNÝ PRIEMER ZVISLEJ TUBY KOMPATIBILITA S KOMPRESNÝM SYSTÉMOM BACKSWEEP ALEBO ZERO BACKSWEEP

Začnime teda MATERIÁLOM, z ktorého môžu byť riadidlá vyrobené. Medzi najpoužívanejšie materiály patrí oceľ, hliník a titán. Oceľ - riadidlá vyrobené z ocele sú zo spomínaných materiálov najťažšie, ale zato sú veľmi pevné a obľúbené u jazdcov vďaka pomeru kvalita - cena. Hliník - oproti oceľovým sú hliníkové riadidlá o niečo ľahšie a tiež aj menej pevné ako oceľ alebo titán, ale dostatočne odolné. U týchto riadidiel je dôležité používať objímku, ktorá zakryje zárez na riadidlách. Hliníkové riadidlá by mali voliť jazdci nižšej váhovej kategórie, alebo takí, ktorých štýl jazdy je čistý a nedávajú svojej kolobežke toľko zabrať. Titán - tieto riadidlá sú zo spomínaných najľahšie a najpevnejšie, čo robí aj ich cenu vyššou ako u predchádzajúcich materiálov a preto mnoho jazdcov radšej zvolí lacnejší variant nad tým kvalitným.

TVAR RIADIDIEL - pri tejto kategórii nie je až také ťažké si vybrať správny tvar, keďže na výber máš len z dvoch možností, či už tvar T alebo Y.
ROZMER RIADIDIEL, teda šírka a výška je ďalšou kategóriou, ktorú ber do úvahy pri výbere vhodných riadidiel aby si si čo najlepšie užil tvoju jazdu. Šírka: jazdci majú rôzne preferencie pri výbere šírky. Dobrým tipom je vybrať si riadidla s rovnakou šírkou ako tvoje ramená. Ak robíš väčšinou technické triky, ako sú barspiny, je vhodné vybrať si úzke riadidlá. Výška: freestyle kolobežky sú zvyčajne nižšie ako štandardné kolobežky. Pokročilejší jazdci často volia nižšie riadidlá, aby získali stabilitu a lepšiu kontrolu. Voľba výšky je tiež záležitosťou preferencií. Ak sa na toto rozdelenie zameriame z hľadiska štýlu jazdy, tak streetoví jazdci preferujú vyššie a širšie riadidlá kvôli lepšej ovládateľnosti kolobežky. Naopak parkoví jazdci volia nižšie a užšie riadidlá, ktoré viac vyhovujú prevedeniu trikov.

VONKAJŠÍ A VNÚTORNÝ PRIEMER ZVISLEJ TUBY - poznáme dva vonkajšie priemery, ktorými sú 31,8 mm a 34,9 mm. Vnútorný priemer delíme na tri odlišné rozmery, teda 28,7 mm, 31,8 mm a cca 25 mm. Čo sa týka vonkajšieho priemeru 31,8 mm, ten majú oceľové a titánové riadidlá, ktorých vnútorný priemer je 28,7 mm. Druhý vonkajší priemer 34,9 mm majú hliníkové riadidlá s vnútorným priemerom 28,7 mm, ale výnimkou nie sú ani oceľové či titánové riadidlá, ktoré sú však určené na použitie s kompresným systémom HIC, vďaka čomu majú potom vnútorný priemer 31,8 mm. Možno sa ti zdá táto kategória trošku ťažšia na pochopenie, nemusíš sa však obávať, že si nezvolíš vhodný priemer, pretože pri každom produkte túto informáciu uvádzame.

Ako ďalšiu kategóriu si rozoberieme KOMPATIBILITU S KOMPRESNÝM SYSTÉMOM. O kompresných systémoch si môžeš viac prečítať v samostatnom článku v našej freestyle škole. Pri tejto kategórii si rozoberieme ICS, HIC a SCS riadidlá. ICS riadidlá majú zárez na dolnej časti zvislej tuby a používajú sa s kompresným systémom ICS alebo IHC. Nie je moc vhodné používať oceľové riadidlá so systémom ICS, výnimkou je však značka Ethic, ktorej systém ICS skutočne funguje. Na hliníkové riadidlá je tento systém dostatočne postačujúci. HIC riadidlá sú výhradne oceľové a titánové s vonkajším priemerom 34,9 mm a vnútorným priemerom 31,8 mm. Hliníkové riadidlá majú síce rovnaký vonkajší priemer zvislej tuby ale ich vnútorný priemer je užší. SCS riadidlá nemajú zárez na dolnom konci zvislej tuby a ide o oceľové a titánové riadidlá s vonkajším priemerom zvislej tuby 34,9 mm a 31,8 mm.

Poslednou uvádzanou kategóriou je BACKSWEEP ALEBO ZERO BACKSWEEP. Ak ti je ešte tento pojem neznámy, hneď to napravíme. Je to vlastne prehnutie hornej časti riadidiel smerom k jazdcovi. Riadidlá prehnuté v rôznych smeroch sú pohodlnejšie na držanie a väčšinou platí, že širšie riadidlá sú pohodlnejšie ak sú prehnuté smerom k jazdcovi. Ak sú riadidlá Zero Backsweep, majú riadidlá rovné, sú teda bez prehnutia a označujú sa ako štandard.

Na záver ti ponúkame pár rád ako si správne vyberieš vhodné riadidlá. Nevieš aký materiál? Hliník, titán či oceľ? Zváž to podľa toho ako jazdíš a ber do úvahy aj cenu. Na streetové jazdenie sú vhodnejšie vyššie T riadidlá a park jazdci používajú nižšie Y riadidlá. Je však na každom jazdcovi aké riadidlá mu vyhovujú viac. Zvoľ si tvar riadidiel, ktorý vyhovuje tvojej jazde. Ak si parkový jazdec, vhodnejšie pre teba bude tvar riadidiel Y.Ak streetový jazdec tak vhodnejšie riadidlá pre teba budu T riadidlá.

Akékoľvek riadidlá si zvolíš, užívaj si jazdu s nimi naplno, ale nezabudni, že tak ako žiadne iné komponenty, tak ani riadidlá nie sú nezničiteľné. Podeľ sa s nami o to, aké riadidlá máš na tvojej freestyle kolobežke na našom instagrame thegrind.sk . Ak ťa zaujal tento článok, neváhaj si prečítať aj iné, ktoré ti ponúkame v rámci našej rubriky Freestyle Škola.

Filtrovať produkty
Zobrazuje sa 0 - 0 z 0 produktov