Tento web používá cookies, prehliadaním webu súhlasíte s ich použitím. Beriem na vedomie

Výber koliesok

Výber koliesok

Ďalším komponentom, ktorý ti predstavíme v rámci našej freestyle školy sú kolieska, nevyhnutné nielen k zostaveniu celej kolobežky, ale hlavne k plynulému jazdeniu. Bez koliesok sa predsa nepohneš, preto by si si mal vedieť vybrať vhodné kolieska pre tvoju freestyle kolobežku. Freestyle kolobežka sa skladá z viacerých komponentov a práve kolieska sú komponentom, najviac citlivým na kvalitu povrchu, po ktorom jazdia. Stretávajú sa s kamienkami, nerovnosťami či mokrým povrchom, čo vedie k opotrebovaniu kolieska. To však nie je vada samotných koliesok. Podľa čoho si teda vieš vybrať správne kolieska? Inšpiruj sa napríklad našim delením a charakteristikou.

Začnime teda MATERIÁLOM STREDU KOLIESKA. Máš na výber z dvoch možností. PLAST alebo HLINÍK. Je zrejmé, že plast nie je tak odolný ako hliník a preto má väčšina koliesok hliníkové stredy, ktoré sú najpevnejšie ak sú plné. Môžu byť vyrobené z jedného kusu hliníka alebo spojením dvoch kusov hliníka k sebe (hollow stredy). Naopak, plastové stredy sa využívajú pri tých najlacnejších kolieskach, hlavne u kolobežiek pre začiatočníkov, ktorí ešte len začínajú s jazdením a ich odolnosť a pevnosť je obmedzená.

PRIEMER KOLIESKA je faktorom, od ktorého môže závisieť aj jeho rýchlosť. Čím väčší priemer, tým je lepšia aj jeho odolnosť voči nerovnomernému povrchu a tiež platí, že čím väčší priemer kolieska, tým je rýchlejšie.

Ako ďalšie môžeme spomenúť TVRDOSŤ GUMY/PU. Kolieska na freestyle kolobežky majú rozmedzie tvrdosti gumy od 85a až po 91a, pričom za štandard sa považuje tvrdosť gumy/PU 88a. Tvrdé kolieska vydržia dlhšie, sú síce šmykľavejšie, ale zato sú rýchlejšie. Mäkké kolieska sa zase rýchlejšie opotrebujú, ale majú dobrú priľnavosť.

Ak sa pozrieme na JADRO STREDU KOLIESKA, môžeme ich rozdeliť na tri základné kategórie. Poznáme PLNÉ, LÚČOVÉ a HOLLOW stredy. PLNÉ stredy majú masívne jadro pre maximálnu odolnosť. LÚČOVÉ stredy majú jadro s výrezmi, čo sa týka dizajnu, sú krajšie a ľahšie ako plné stredy ale menej pevné. HOLLOW stredy sú ľahké a majú duté jadro. Je možné na nich aplikovať rôzne dizajny, vďaka ich hladkému povrchu.

Poslednú charakteristiku uzatvárajú PROFILY. PLOCHÝ PROFIL dodáva gume pevnosť a maximálnu priľnavosť. ÚZKY PROFIL dáva rýchlosť.

Každé koliesko potrebuje k svojej funkcii dve ložiská a jeden vymedzovací krúžok (spacer). Väčšina koliesok má predinštalované ložiská, ak nie je uvedené inak.

Pár rád na záver: Ak jazdíš park, vyber si tvrdšie kolieska. Ak jazdíš street, lepšou voľbou pre pohodlnú jazdu budú mäkšie kolieska. Vyhýbaj sa povrchom, ktoré by mohli spôsobiť ničenie koliesok a tiež dbaj na správny dopad, aby nedošlo k odlepeniu alebo odpadnutiu gumy kolieska. Vždy sa uisti, že ložiská sú 100% zarovnané s jadrom, ak nie, ložisko a jadro kolieska sa môžu zlomiť. Kolieska vymeň vždy, keď sú opotrebované, pre vlastnú bezpečnosť, ale aj preto, aby si nezničil brzdu. Akékoľvek kolieska si zvolíš, užívaj si jazdu s nimi naplno, ale nezabudni, že tak ako žiadne iné komponenty, tak ani kolieska nie sú nezničiteľné. Podeľ sa s nami o to, aké kolieska máš na tvojej freestyle kolobežke na našom instagrame thegrind.sk . Ak ťa zaujal tento článok, neváhaj si prečítať aj iné, ktoré ti ponúkame v rámci našej rubriky Freestyle Škola.

Filtrovať produkty
Zobrazuje sa 0 - 0 z 0 produktov