Tento web používá cookies, prehliadaním webu súhlasíte s ich použitím. Beriem na vedomie

Výber dosky

Výber dosky

Dosky na freestyle kolobežky

Pri výbere freestyle kolobežky by si mal dbať aj na výber kvalitnej dosky, ktorá je veľmi dôležitá nielen pre samotnú stavbu kolobežky, ale aj pre tvoje jazdenie. Väčšina dosiek je vyrobená z hliníka no poznáme aj dosky vyrobené z CrMo a titánu. Zvyčajne doska obsahuje aj brzdu. Ako si teda vybrať správnu dosku, ktorá by vyhovovala tvojim požiadavkám? Na túto otázku ti poskytneme pár základných rád, ktoré ti pomôžu s výberom vhodnej dosky či už na streetové jazdenie alebo park.

Dosky na freestyle kolobežky sa vyrábajú v rôznych dĺžkach. Možno ich deliť aj podľa toho či hľadáš dosku na street, na ktorý sa používajú dlhšie dosky, teda okolo 55 cm, alebo dosky do skateparku.Tie si jazdci volia prevažne kratšie, okolo dĺžky 51 cm a umožňujú im lepšiu manipuláciu s celou freestyle kolobežkou. Ostatné dĺžky dosiek sa dajú považovať za univerzálne a záleží už len na jazdcovi a tiež jeho výške, akú dlhú dosku si zvolí.

Ďalším parametrom pre správny výber dosky môže byť kompatibilita s priemerom koliesok. Z nášho webu už poznáš že existujú viaceré veľkosti koliesok napríklad: 100, 110, 115, 120 či 125 mm. Väčšina dosiek je kompatibilná s kolieskami, ktoré majú priemer 100 alebo 110 mm. To ale neznamená, že na kolieska s iným priemerom nenájdeš vhodnú dosku. Preto, aby si si vedel vybrať správnu dosku pre tvoje kolieska, uvádzame tento údaj stále pri popise každej dosky.

Ak ti ani tieto dva parametre neuľahčili výber správnej dosky, môžeš sa rozhodnúť aj podľa headsetu, ale mnoho dosiek sa dnes vyrába z integrovanou hlavicou miesto tej štandardnej. Je to aj z dôvodu, aby bola doska jednoduchšia na montáž a aby sa headsetové ložiská neničili.

Ako posledný parameter by sme spomenuli krk dosky, ktorý môže byť jednodielny alebo zváraný. Samozrejmosťou je, že jednodielny krk + headtube je odolnejší voči zváranému, pretože je vyrobený z jedného kusu.

Na freestyle kolobežku by si si mal vybrať pevnú a kvalitnú dosku z hľadiska tlaku, ktorý na ňu pôsobí pri rôznych trikoch a hlavne pri pristávaní, pretože neexistuje doska, ktorá by bola nezničiteľná. Pre čo najdlhšiu životnosť tvojej dosky by si mal na ňu pristávať s pokrčenými kolenami čo znamená, že kolena pohltia náraz a zmiernia dopad, aby náraz nebol veľmi silný. Samozrejmosťou je nehádzať svoju kolobežku na tvrdý podklad, lebo takúto demoláciu ti len ťažko vyreklamujeme.

Pár tipov na záver:

  • Ak nie si moc vysoký, bude pre teba vhodnejšia kratšia doska a naopak.
  • S ľahkými doskami sa síce robia triky lepšie, no nevydržia toľko, čo ťažké a pevné dosky, aj keď sa pri trikoch rotujú ťažšie.
  • Zvoľ si vhodný griptape, ale pred jeho nalepením nezabudni vyčistiť dosku. pre street si vyber dlhšiu a pre park kratšiu dosku
  • Staraj sa o svoju dosku a poďakuje sa ti dlhou životnosťou.

Podeľ sa s nami o to, akú dosku má tvoja freestyle kolobežka na našom instagrame thegrind.sk . Ak ťa zaujal tento článok, neváhaj si prečítať aj iné, ktoré ti ponúkame v rámci našej rubriky Freestyle Škola.

Filtrovať produkty
Zobrazuje sa 0 - 0 z 0 produktov